2 % z dane daruje vždy, keď môže, polovica zárobkovo činných Slovákov
Slováci a Slovenky sa k možnosti darovať dve percentá z dane stavajú pozitívne. Vyplýva to z kvantitatíívneho prieskumu, ktorý pre organizáciu Človek v ohrození urobila spoločnosť 2muse od 2. do 6. februára tohto roku na reprezentatívnej vzorke slovenskej populácie vo veku 18 až 69 rokov.
Možnosť darovať percentá z dane vnímajú ľudia veľmi pozitívne. Je len málo takých, ktorí sú voči tejto možnosti neutrálni, nezaujímajú sa o to, či dokonca sú naladení negatívne. Približne polovica zárobkovo činných Slovákov hovorí, že dve percentá z dane daruje vždy, keď môže.
Riaditeľ mimovládnej organizácie Človek v ohrození Braňo Tichý hovorí, že si prieskum dali vypracovať, aby lepšie rozumeli dôvodom tých, ktorí 2 % z dane nedarúvajú. Vďaka peniazom Slovákov a Sloveniek sa im len minulý mesiac podarilo pomôcť stovkám rodín žijúcich bez akéhokoľvek príjmu v zbombardovanom irackom Mosule prežiť v období, pokiaľ sa mesto znovu postaví na nohy. V rovnakom čase v libanonských mestách Saida, Bekaa a Arsal pomáhali stovkám sýrskych rodín prežiť krutú zimu, ktorá tam zavládla – rozdali tisíce kusov zimného oblečenia a topánok, ale aj 20 invalidných vozíkov a mnoho ďalších pomôcok pre ranených.
“Aj najbližšie obdobie bude vyžadovať našu intenzívnu pomoc – v Južnom Sudáne, kde Človek v ohrození pomáha zachraňovať životy už viac ako 5 rokov, sa schyľuje k ďalšiemu hladomoru spôsobenému suchom a pokračujúcou občianskou vojnou, ktorá si od decembra 2013 vyžiadala už viac ako 50 tisíc obetí. 2 % z dane použijeme aj na pomoc týmto ľuďom,” uviedol.
Dve percentá z dane nezvykne darovať približne pätina Slovákov. Najčastejším dôvodom býva neznalosť sveta neziskových organizácii a s ním spojená nerozhodnosť, komu peniaze darovať, obava zo zneužitia peňazí či plytvania, ale aj zložitý proces, ako možno dve percenta poukázať.
“Je v našom záujme, aby naši darci vždy vedeli, ako sme ich pomoc využili. Preto všetkým, ktorí nám poskytnú svoje údaje, posielame informácie o tom, čo sme s ich príspevkom urobili. Okrem toho všetky naše finančné operácie kontroluje nezávislý audítor a zverejňujeme ich každý rok vo Výročnej správe, ktorú môže každý nájsť aj na našom webe,” uzatvára Braňo Tichý.
Počet tých, ktorí sa rozhodnú darovať dve percentá rastie aj podľa údajov Finančnej správy. V roku 2016 darovali vyše 61 a pol milióna eur. V roku 2015 to bolo necelých 57 miliónov.
Mnoho občianskych združení či neziskových organizácii by bez 2 % z dane ani nedokázalo fungovať.
Človek v ohrození je mimovládna nezisková organizácia, ktorej cieľom je pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú. Od roku 1999 podáva pomocnú ruku ľuďom, ktorých najrôznejšie okolnosti oberajú o ich ľudskú dôstojnosť a slobodu. Ľuďom, ktorí trpia dôsledkami vojen, obetiam prírodných katastrof, či tým, ktorí žijú v područí autoritárskych režimov – napríklad v Iráne, v Iraku, v Sýrii, v Libanone, v Južnom Sudáne či v Keni. Človek v ohrození však od svojho vzniku podáva pomocnú ruku aj ľuďom, ktorí sa ocitli v krízovej situácii na Slovensku. Práca organizácie je rozdelená do piatich okruhov: humanitárne zásahy, rozvojová spolupráca, ľudské práva, sociálna integrácia a globálne vzdelávanie. Osobité postavenie má festival dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý patrí medzi vlajkové lode organizácie.