Prejsť na hlávný obsah
11 jan 2016

Obchod s ľuďmi sa netýka len zahraničia, ale aj nás

 

V novembri a decembri sme na štyroch školách – v Sobranciach, Banskej Bystrici, Žiline a Holíči – žiakom základných a stredných škôl v rámci workshopov priblížil natoľko závažnú tému, akou je problematika obchodovania s ľuďmi. Workshopy, vedené v partnerstve s Člověkom v tísni Slovensko, sa zamerali najmä na tému obchodovania so ženami.

Ako približuje jedna z lektoriek vzdelávacích workshopov Timea Stránska, väčšina žiakov a študentov si túto tému spájala predovšetkým so zahraničím, nie so Slovenskom.

„Preto je podľa mňa dôležité robitť tento typ vzdelávania,“ ozrejmuje, „Ľudia si totiž myslia, že nás sa obchodovanie so ženami netýka. Keď sme žiakom hovorili o slovenských prípadoch, boli pre nich prekvapením. Na konci aktivít, ktoré sme s nimi mali, si naozaj uvedomili a sami zhodnotili, že prípad zobchodovania sa môže stať i komukoľvek na Slovensku. To je pre mňa opodstatnením, prečo to robiť.“ 

OSF Sobrance_1

Jednou zo skupín, ktorá sa s témou zoznámila, boli i študentky Strednej odbornej školy v Holíči. Študujú odbor čašníčka a kuchárka a takmer všetky majú v pláne vycestovať za prácou do zahraničia. Podľa odborníkov ide o jednu z rizikových skupín – mladé dievča hľadajúce prácu v zahraničí, ktorá sa môže dostať do priameho kontaktu s obchodníkmi s ľuďmi.

„Pre mňa bolo napríklad prekvapením, že študenti z vyšších ročníkov, s ktorými sme sa zhovárali o obchodovaní zo ženami, ktoré si zvykli spájať najmä s prostitúciou, sa ostýchali hovoriť o tejto téme oveľa viac ako žiaci z nižších ročníkov základnej školy. Ani pre jednu skupinu to určite nebola príjemná téma, ale menšie deti o nej vedeli otvorenejšie hovoriť,“ približuje lektorka Jana Vašáková.

Podľa jej slov študentov i žiakov najviac zaujal film o obchodovaní so ženami, kde jednotlivé obete rozprávajú svoje príbehy.

*Projekt Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi bol podporený sumou 12631.50 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi je Posilnenie aktívneho občianstva.

logo EEA_500x360px_RGB logo osf_500x192px_RGB_SK

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie