Libanon
Rozvojová spolupráca
Od roku 2017 sme v Libanone realizovali viacero rozvojových projektov zameraných na podporu miestnych komunít, zlepšenie infraštruktúry a vzdelávanie detí a mladých ľudí. Naša práca sa sústredila najmä na zraniteľné oblasti, kde sa dopady sýrskej utečeneckej krízy a lokálnych ekonomických ťažkostí prejavili najviac.
V roku 2018 sme v utečeneckom tábore Shatila v Bejrúte zabezpečili vzdelávanie pre 279 detí, ktoré boli vyradené z bežného školského procesu kvôli vojne. Poskytovali sme im aj psychosociálnu podporu, aby sme im pomohli prekonať traumatizujúce zážitky. Okrem toho sme v tejto oblasti ponúkli odborné kurzy pre 286 mladých dievčat, ktoré im pomohli získať potrebné zručnosti na trhu práce. V regióne Akkar sme podporovali vzdelávanie viac ako 200 detí zo sýrskej a libanonskej komunity, aby sa mohli zapísať do štátnych škôl a úspešne v nich pokračovať.
V roku 2019 sme sa zamerali na zlepšenie vzdelávacích podmienok v chudobných komunitách v severnom Libanone, konkrétne v oblasti Akkar. Pomohli sme zapísať 271 detí do škôl a zabezpečili sme doučovanie pre 296 detí, z ktorých 270 úspešne postúpilo do vyššieho ročníka. Pre staršiu mládež sme organizovali odborné kurzy, zamerané na stolárstvo, holičstvo, kozmetiku a krajčírstvo, čím sme 45 mladým ľuďom pomohli získať kvalifikáciu a nájsť si prácu.
V roku 2021 sme sa v Tripolise, konkrétne v oblasti Beddawi, sústredili na zlepšenie miestnej infraštruktúry a na vytváranie pracovných miest. Vzdelávali sme mladých ľudí v oblasti vodného inštalatérstva, čo im umožnilo zlepšiť si postavenie na trhu práce. Zrekonštruovali sme kanalizačnú sieť, čím sme zlepšili hygienické podmienky pre 4 000 obyvateľov tejto oblasti. Okrem toho sme podporili 10 malých podnikov, ktoré vytvorili 34 nových pracovných miest.
V roku 2022 sme pokračovali v našich aktivitách v oblasti Tripolis. Poskytli sme školenia pre 87 ľudí v oblasti inštalatérstva, a títo účastníci následne pracovali na obnovách odtokových systémov, čo výrazne zlepšilo kvalitu života miestnych obyvateľov. Naším cieľom bolo nielen zlepšiť infraštruktúru, ale aj posilniť ekonomické postavenie zraniteľných skupín. Pomocou mikrograntov sme podporili miestne podniky, čo prispelo k udržaniu a vytvoreniu ďalších pracovných miest.
V spolupráci s organizáciou Fair Trade Lebanon sme v roku 2023 predĺžili súčasný zavlažovací systém o dva kilometre, čím sme vodou obohatili ďalších 85 poľnohospodárskych pozemkov. Nainštalovali sme aj systém na zadržiavanie, filtrovanie a recykláciu dažďovej vody, čím sa znížila spotreba pitnej vody kupovanej od súkromných firiem. Na inštalácii potrubia a nádrží sa podieľalo 35 sýrskych utečencov, čím získali nové zručnosti a zlepšili svoje šance na trhu práce. Okrem toho sme v Libanone spustili aj vzdelávací program pre farmárky a farmárov, ktorí vlastnia pozemky v okolí novovybudovaného zavlažovacieho kanálu. Naučili sa, ako si doma vyrobiť organické hnojivo a ušetriť peniaze za chemické produkty, ako efektívne hospodáriť s vodou, ako môže globálne otepľovanie ovplyvniť ich tradičné poľnohospodárske postupy a ako na ne môžu reagovať inovatívnymi postupmi.
V Libanone sme robili aj prípravy na ďalšie poľnohospodárske aktivity, ktoré potrvajú do konca septembra 2024. Ide o spracovanie ovocia, zeleniny a mlieka, z ktorých sa vyrábajú ďalšie produkty. Ich cieľom je posilniť postavenie zraniteľných ľudí v libanonských a utečeneckých komunitách, najmä žien a mládeže, a poskytnúť im zručnosti, aby mohli zarobiť dostatočný príjem pre domácnosť.