Spoločný projekt na Filipínach a v Mjanmarsku
Rozvojová spolupráca
V rokoch 2018 až 2021 sme realizovali spoločný projekt na Filipínach a v Mjanmarsku v spolupráci s partnerskou organizáciou Člověk v tísni. Cieľom projektu bolo podporovať náboženskú toleranciu a zmierenie vyhranených vzťahov medzi rôznymi etnickými a náboženskými skupinami, ktoré dlhodobo pretrvávali v týchto regiónoch a často viedli ku diskriminácii, konfliktom a násilnému extrémizmu.
Projekt začal koncom roka 2018, keď sme sa začali zameriavať na regióny s vysokým napätím medzi príslušníkmi rôznych náboženstiev. V Mjanmarsku, kde žije viac ako 135 etnických a náboženských skupín, prebiehala jedna z najdlhšie trvajúcich občianskych vojen na svete, zatiaľ čo na Filipínach v roku 2017 vypukla najväčšia mestská vojna v novodobej histórii, ktorá vyhnala státisíce ľudí z mesta Marawi. Prostredníctvom tréningov, stretnutí a malých projektov sme sa snažili budovať vzájomné porozumenie, rešpekt a toleranciu medzi mládežou, náboženskými lídrami a komunitnými predstaviteľmi, aby v budúcnosti prispeli k mierovému riešeniu konfliktov.
V roku 2019 sme začali intenzívne pripravovať aktivity na prevenciu a boj proti diskriminácii a intolerancii. Zamerali sme sa na rozvoj komunít, kultúrnych a náboženských iniciatív a posilnenie prepojenia medzi organizáciami občianskej spoločnosti a náboženskými lídrami. Ako prvé sme spustili kapacitné budovanie, keď sme vybrali 240 mladých lídrov z oboch krajín na školenia. Pre 121 z nich sme uskutočnili školenia zamerané na líderské schopnosti, budovanie mieru, náboženskú toleranciu a mierové riešenia konfliktov. Okrem toho sme identifikovali 24 organizácií občianskej spoločnosti, ktorým sme pomohli rozvíjať vlastné kapacity a vytvorili pre 18 z nich individuálne plány. Prvé školenie sa uskutočnilo v Mjanmarsku a po jeho ukončení mali mládežníci a organizácie občianskej spoločnosti možnosť realizovať získané skúsenosti prostredníctvom mikrograntov na podporu dialógu a medzináboženského dialógu v ich komunitách.
V roku 2020, napriek sťaženým podmienkam spôsobeným pandémiou koronavírusu, sme pokračovali v našej misii. Filipíny a Mjanmarsko čelili závažným konfliktom spôsobeným chudobou, náboženskými a etnickými rozdielmi, ako aj bojmi o územie a prírodné zdroje. V rámci projektu sme vzdelávali a podporovali 231 mladých lídrov, pomáhali im budovať vzťahy, vzájomný rešpekt a porozumenie, a zvyšovali toleranciu voči odlišným komunitám. Mladí absolventi našich školení rozbehli aktivity vo svojich komunitách a stali sa vzorom pre ďalšie dievčatá a chlapcov. Zapojiť sme mohli aj 26 komunitných mimovládnych organizácií, ktorým sme poskytli podporu v ich fungovaní a kapacitách realizovať vlastné projekty na podporu dialógu a tolerancie, ako aj pomoc so sanáciou dôsledkov pandémie.
V roku 2021 sme pokračovali v podpore mladých ľudí, napriek náročným podmienkam spôsobeným vojenským prevratom v Mjanmarsku, ktorý krajinu vrátil do čias represií a prenasledovania občianskych aktivistov. Zamerali sme sa na budovanie vzťahov, rešpektu a porozumenia medzi rôznymi komunitami, pričom sme zorganizovali 24 vzdelávacích stretnutí pre viac ako 200 mladých lídrov a líderiek. Taktiež sme podporili 40 stretnutí mladých lídrov so zástupcami náboženstiev a miestnych komunít. Mladí ľudia a organizácie, ktoré absolvovali naše školenia, následne rozbehli 25 projektov na podporu dialógu a tolerancie vo svojich komunitách. V Mjanmarsku sme presmerovali našu podporu na bezprostredné potreby miestnych organizácií a iniciatív, poskytli sme im pomoc v oblastiach bezpečnosti, mentálneho zdravia a psychohygieny, a finančnú pomoc na pokrytie najväčších potrieb komunít, s ktorými sme spolupracovali.
Celkový projekt posilnil priateľstvo, vzájomný rešpekt a sebavedomie jeho účastníkov. Významne prispel k vytvoreniu skupiny aktívnych mladých ľudí a k lepšiemu prepojeniu zástupcov miestnej samosprávy, organizácií občianskej spoločnosti, mládeže a žien prostredníctvom vytvorenia platformy pre dialóg. Projekt bol financovaný Európskym nástrojom pre demokraciu a ľudské práva (EIDHR) a spolufinancovaný Českou rozvojovou agentúrou. Partnermi projektu boli Člověk v tísni a miestne organizácie Pailig Development Foundation a Building Better Society. Tento spoločný projekt tak úspešne prispel k budovaniu mieru a vzájomného rešpektu v oboch krajinách, pričom položil pevné základy pre ďalšie iniciatívy zamerané na udržateľný rozvoj a zmierovanie konfliktov.