Prejsť na hlávný obsah
15 aug 2008

Verejná zbierka SOS Gruzínsko (2009)

Rusko a Gruzínsko, ktoré vstúpili do vojenského konfliktu o gruzínsku separatistickú provinciu Južné Osetsko v piatok 8. augusta, v stredu 13. augusta odsúhlasili francúzsky plán zameraný na obnovenie mieru v regióne. Podľa správ Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) za sebou vojenský konflikt zanechal takmer sto tisíc utečencov, ktorí utiekli z bombami zničených domov v Južnom Osetsku a ďalších oblastiach Gruzínska.

Okrem vyhlásenia verejnej zbierky sme na pomoc obetiam konfliktu vyčlenili prostriedky vo výške 71 197 Sk (2 363,31 EUR) zo svojho fondu rýchlej pomoci, Klubu darcov a 124 166 Sk (4 121,56 EUR) z fondu 2% z dane

Združenie sa pripojilo ku koordinačnej skupine humanitárnej pomoci, zloženej z organizácií OSN, medzinárodných mimovládnych organizácií a predstaviteľov jednotlivých ministerstiev. Predseda združenia Andrej Bán sa 21. augusta osobne zúčastnil distribúcie potravín obyvateľom mesta Gori. Mesto Gori malo pred vojnou 60 tisíc obyvateľov, počas 4 dní trvajúceho bombardovania ruskou armádou však viac než 50 tisíc ľudi ušlo – v Gori tak ostali najma starí a chorí ľudia. Do mesta sa humanitárne organizácie nemohli dostať až do 20. augusta, kedy mesto opustila ruská armáda. Južné Osetsko je pre humanitárne organizácie naďalej uzatvorené.

Okrem distribúcie základných potravín obyvateľom Gori sme v spolupráci s českou partnerskou organizáciou Člověk v tísni použili získané prostriedky na organizáciu post-traumatického psycho-sociálneho tábora pre deti v meste Ureki. Tábor sa zrealizoval na prelome septembra a októbra pre 36 detí s matkami. O deti vo veku 7 až 16 rokov, ktoré boli so svojimi rodinami nútené utiecť zo zmombardovaných oblastí, sa počas trvania tábora staral tím dobrovoľníkov pod dohľadom špecialistu- psychológa.

Fotografie z Gruzínska od Andreja Bána:

Dom v Gori
Utečenecký tábor v Tbilisi
Distribúcia v Gori

Humanitárna pomoc

Pomáhame v krízových oblastiach sveta.

Zabezpečujeme akútne potreby obyvateľov v dôsledku humanitárnej katastrofy doma a vo svete.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie