Sýrsky konflikt trvá už šesť rokov, svoje domovy muselo opustiť vyše 11 miliónov ľudí

Od začiatku vojny v Sýrii uplynie v stredu 15. marca šesť rokov. Ani ten posledný rok nepriniesol obyvateľom krajiny mier alebo aspoň dlhotrvajúci pokoj zbraní. Vojna od roku 2011 vyhnala z domovov každého druhého Sýrčana. Takmer 5 miliónov ľudí podľa OSN zo Sýrie utieklo a ďalších 6,3 milióna sú utečencami vo vlastnej krajine. Vyše polovicu tvoria deti a mladiství, mnoho z nich život v mieri ešte nezažilo.

V Sýrii momentálne pomáhame prostredníctvom našej sesterskej organizácie Člověk v tísni. Tá má na severe krajiny zriadené stále kancelárie a celý program riadi z južného Turecka. Od roku 2012, odkedy Člověk v tísni v Sýrii pôsobí, doručil pomoc viac než dvom miliónom ľudí.

Minulý rok sa jedným z najsmutnejších okamihov vojny stalo mesto Aleppo, ktorého východnú časť začali v apríli obkľučovať provládne sily a obyvatelia po niekoľkých mesiacoch stratili akýkoľvek prístup k humanitárnej pomoci.

„Úplne odrezaní od dodávok tovaru aj humanitárnej pomoci boli, s výnimkou dvoch týždňov v auguste, od júla do decembra. Žili pod neustálou paľbou, postupne im dochádzali potraviny i pitná voda, nefungovala elektrina, boli zatvorené školy aj väčšina zdravotníckych zariadení,“ opisuje vtedajšiu situáciu Tomáš Kocian, koordinátor humanitárnej pomoci Člověka v tísni. Pred obliehaním pritom organizácia dokázala mesačne dopraviť do mesta až 20 nákladných áut s potravinovou pomocou.

 

Keď provládne sily získali začiatkom decembra minulého roku kontrolu nad opozičným územím, ľudia vo východnom Aleppe netušili, čo ich čaká. Lúčili sa s rodinou a priateľmi cez sociálne siete. Po obsadení zvyšku mesta bolo z východného Aleppa vyše 80 000 ľudí evakuovaných do oblastí kontrolovaných vládou a viac ako 36 000 ľudí na územia pod nadvládou opozície v západnej časti provincie Aleppo a v provincii Idlíb. Mnohí zo dňa na deň stratili zdroje obživy a vôbec netušili, kde a z čoho budú žiť.

„Z Aleppa sme boli prinútení odísť v decembri. Bolo veľmi ťažké opustiť rodné mesto, kde som žil celý život,“ rozpráva Abdul Kader, ktorý so svojou rodinou odišiel do jednej z dedín na severe Idlíbu. „Snažil som sa tu zohnať nové bývanie. Všetko je ale príliš drahé a ceny stále stúpajú, takže si to nemôžeme dovoliť. Navyše sa mi tu zatiaľ vôbec nedarí nájsť si akúkoľvek prácu,“ opisuje.

Obyvateľom evakuovaných z východného Aleppa vtedy začal Člověk v tísni poskytovať jedlo, teplé prikrývky, matrace na spanie, kanistre na vodu a finančné granty, aby si ľudia mohli zaistiť bývanie a ďalšie základné potreby. Od decembra 2016 tak organizácia pomohla celkovo 4 097 domácnostiam, teda zhruba 20 485 ľuďom v 41 dedinách. Člověk v tísni sa pritom snaží podporovať aj miestnych ľudí priamo v obciach, kam utečenci prichádzajú.

„Situácia v krajine je naďalej kritická. Terčom útokov sa stále častejšie stávajú civilisti aj humanitárne organizácie. Pád Aleppa neznamenal koniec vojny v Sýrii. Vojna pokračuje a s ňou aj utrpenie miestnych ľudí,“ hovorí Kocian. Podľa OSN potrebuje až 13,5 milióna ľudí v Sýrii humanitárnu pomoc, pričom 4,6 milióna z nich sú uväznení v obliehaných a ťažko prístupných oblastiach, kam sa pomoc často vôbec nedostane.

 

Okrem podpory obyvateľov na východe mesta Člověk v tísni stále pomáha aj ďalším ľuďom v provinciách Aleppo a Idlíb, kde pokračuje v distribúcii potravinovej, materiálnej a finančnej pomoci, pomáha s obnovou miestnych škôl, zabezpečuje deťom základné školské pomôcky a psychosociálnu pomoc, vypláca mzdy učiteľom a zabezpečuje pre nich odborné školenia. Za rok 2016 podporil 398 učiteľov a 7 853 žiakov v 20 školách a 16 miestnych školských úradov. Ďalej bolo v minulom roku 8 930 mužov a žien zapojených do programu verejných prác Cash for work, 3 000 farmárov dostalo školenie a potrebné poľnohospodárske vybavenie a 109 650 domácností zas potravinovú pomoc.