Pomoc ľuďom z Ukrajiny

Vojna na Ukrajine naďalej ohrozuje životy Ukrajincov a Ukrajiniek. Ľudia majú veľké obavy pred zimou. Čelia výpadkom elektriny a nedostatku paliva na kúrenie. Pomáhajte s nami!

Jednorazový dar Pravidelný dar

Vyberte si výšku daru

20 €
50 €
125 €

10 €
20 €
50 €

Vaša pravidelná podpora nám umožní zasahovať rýchlo a pomáhať dlhodobo.

Suma nie je v požadovanom formáte.
X

Darujete jednorazovo

Spôsob platby


Potvrdzujem, že som bol/a informovaný/á o spracovaní osobných údajov v systéme DARUJME.sk

Súhlasím so spracúvaním mojich osobných údajov uvedených v tomto súhlase na účely zaradenia do databázy darcov Človek v ohrození, n.o., na starostlivosť o darcu; informovanie o možnostiach darcovstva; informovanie o činnosti tejto organizácie a to poštou, elektronicky alebo telefonicky vrátane audiozáznamov telefonátov (zaznamenaných za účelom kontroly kvality poskytovaných služieb) a štatistiky.

Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania DARUJME.sk. V ďalšom kroku Vás presmerujeme na stránku, kde bezpečne vyplníte Vaše platobné údaje. Zároveň Vám zašleme informačný mail. Ďakujeme!

Platba realizovaná prostredníctvom DARUJME.sk

Aktuálna situácia sa s príchodom zimy ešte viac komplikuje. Chýba palivo na vykúrenie domovov. Čím ďalej sú častejšie výpadky elektriny alebo jej úplná odstávka a ľudia nemajú ako vykúriť svoje domovy.

Vyčlenili sme 100 000 eur na palivové drevo, ktorého nákup a logistika vystačí pre podporu približne 400 rodín na celú zimu až do februára. Ďalším 60 domácnostiam vieme pomôcť vďaka Skutočným darčekom Teplo domova a Teplé oblečenie. Potreba je však oveľa väčšia. Za každých  250 eur vieme pomôcť ďalšej rodine prežiť zimu v teple.

Pridajte sa, pomáhajte s nami.

Pokračujúca vojna a zima ohrozuje ľudí

Obrovským spúšťačom fyzických i psychických problémov ľudí na Ukrajine je očakávaný príchod zimy. Ľudia sa boja, že budú mrznúť, pretože nemajú ako vykúriť svoje domovy. V domácnostiach dochádza k výpadkom elektrickej energie, v niektorých domoch nejde elektrická energia celý deň. 

Pomôžte s nami zabezpečiť teplo

V kolektívnych centrách v Zakarpatsku na západe Ukrajiny aj vďaka darcom zabezpečujeme:

 • palivové drevo na kúrenie, tuhé palivo, sviečky
 • generátory a powerbanky
 • ohrievače, deky a teplé prikrývky
 • obnovujeme priestory, aby mohli ľudia dôstojne bývať
 • cez podporu 6 miestnych organizácií pomáhame distribuovať teplé oblečenie
 • psychosociálnu podporu a pomoc so zvládaním tráum z vojny

Naďalej na pravidelnej báze dovážame ako humanitárnu pomoc trvanlivé potraviny pre kolektívne centrá, ktoré prichýlili vnútorne vysídlených ľudí.

Na aktuálne potreby ľudí majú vplyv ruské útoky cieliace na kritickú infraštruktúru, ako aj prichádzajúca zima. Táto bude na Ukrajine veľmi ťažká. Nik nedokáže zabrániť výpadkom elektrickej energie a kúrenia, ale spolu môžeme zmierniť ich následky.

Veronika Kusyová, vedúca misie na Ukrajine v Človeku v ohrození

Na Slovensku svoju pomoc sústredíme v Prešovskom, Košickom, Žilinskom a Banskobystrickom samosprávnom kraji, kde poskytujeme:

 • informácie o dočasnom útočisku a praktickom fungovaní po príchode na Slovensko
 • psychosociálnu podporu
 • detské kútiky
 • asistenciu s návštevou úradov, lekárov, cudzineckej polície
 • pomoc s nájdením práce a školy pre deti

Zaistiť ubytovanie a stravu je nízky štandard. Ľudia na integráciu do našej spoločnosti potrebujú asistenciu. Nestačí byť v kontakte len prvých pár dní. Budú potrebovať sprevádzanie, kým si nájdu prácu a budú sa vedieť osamostatniť.

Lenka Zápotocká, vedúca oddelenia Programov sociálnej integrácie v Človeku v ohrození

Naša pomoc od začiatku vojny

zdroj: Človek v ohrození

Od začiatku vojny na Ukrajine sme doposiaľ pomohli viac ako 150-tisíc ľuďom v rámci Slovenska a Ukrajiny a poskytli sme viac ako 3 300 ton materiálnej pomoci. Náš ukrajinský tím sa rozrástol na 55 zamestnancov a zamestnankýň a 28 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. V Zakarpatskej oblasti, kde sa sústredí naša pomoc sa podieľame aj na rekonštrukcii kolektívnych centier. Celkový počet budov, na ktorých boli rekonštrukčné práce ukončené, sú prebiehajúce alebo sú plánované, je 38. V rámci našej psychosociálnej podpory pomohli naše kolegyne a kolegovia viac ako 15 000 Ukrajincom a Ukrajinkám.

Tím Programov sociálnej integrácie sa rozrástol o viac ako 90 kolegov a kolegýň. V rámci programu na pomoc a podporu ľuďom, ktorí našli útočisko v našej krajine pôsobíme v 4 krajoch v 17 ubytovacích zariadeniach, ale služby poskytujeme aj ľuďom žijúcim v súkromných ubytovacích zariadeniach. Konkrétne lokality, v ktorých pomáhame ukrajinským odídencom a odídenkyniam sú PrešovBardejovSvidníkLučenecZvolenBanská BystricaŽilinaLiptovský MikulášLiptovský HrádokKošice a Spišská Nová Ves. S našou pomocou bolo na Slovensku ubytovaných viac ako 630 ľudí z Ukrajiny a úspešne sa zamestnalo viac ako 180 ľudí. Psychosociálnu podporu sme poskytli 1 426 ľuďom a na našej linke pomoci sme zaznamenali viac ako 700 hovorov.