Človek v ohrození vďaka slovenským darcom poslal do Sýrie 2 500 eur

CVO-Syria-kriza-chlieb-foto
Bratislava, 4.9.2013 – Vojnový konflikt v Sýrii, ktorý trvá už od r. 2011, spôsobil humanitárnu krízu. Podľa údajov UNHCR v susedných krajinách nachádza útočisko už takmer dva milióny utečencov. Tri štvrtiny z nich sú ženy a deti. Títo ľudia žijú väčšinou v táboroch či provizórnych zariadeniach a sú úplne odkázaní na pomoc.

 

Nemajú ani základné prostriedky na prežitie. Nezávisle od politického či vojenského aspektu situácie, títo ľudia nikomu neublížili a ich situácia je beznádejná. Ďalšie milióny rodín, ktoré ostali doma, stratili živobytia, strechu nad hlavou a svojich najbližších.

„Je to nočná mora. Určite sa skoro prebudíme v našej milovanej Sýrii. Niekedy mám pocit, že všetko je len sen. Ale potom si uvedomíme všetky problémy. V Sýrii som bol zatknutý štyri mesiace. Je zázrak, že sa mi podarilo so svojou rodinou utiecť do Jordánska,“ hovorí Ismail Ahmad Al Ajrab, 30 ročný otec troch detí, sýrsky utečenec.

Organizácia Človek v ohrození vyčlenila na pomoc sýrskym civilistom z fondu Klub darcov a výnosu z verejnej zbierky 2 500 eur. Celú sumu poslali svojej partnerskej organizácii PAH (Poľská akcia humanitárna), s ktorou spolupracujú prostredníctvom siete CEDRON (Central European Development and Relief Organizations Network).

Miestni sýrski farmári a pekári aj napriek ostreľovaniu a bombardovaniu vedia dopestovať pšenicu a napiecť chlieb. Preto vyčlenené peniaze použili na nákup poukážok na chlieb. Touto formou okrem pomoci ľuďom v núdzi podporujú aj miestnu ekonomiku.

Chlieb nakúpili pre 252 rodín, ktoré pochádzajú z okresu Idleb a Hamá na severe Sýrie a boli najviac postihnuté vojnou. Rodiny vyberali podľa stupňa zničeného a poškodeného príbytku, zranenia alebo hospitalizácie hlavy rodiny, domácnosti samoživiteliek a vnútorným vysídlencom. Najviac postihnuté rodiny obdržali balíky chleba z lokálnych pekární.

CEDRON finančne podporuje Vyšehradský fond
visegrad fund logo web black 150