Prejsť na hlávný obsah
05 dec 2017

Deti z KC Roškovce vyrazili s kamerou cez hory

Deti majú radi dobrodružstvá, radi spoznávajú, objavujú a tak sa najlepšie učia. Zážitky, ktoré spolu so svojimi kamošmi na cestách nazbierajú, si veľmi dlho pamätajú, radi sa k nim vracajú a ešte radšej sa o ne delia. Projekt „S Kamerou cez hory,“ ktorý odštartoval v júli 2017 vďaka podpore Karpatskej nadácie,  reaguje presne na tieto túžby detí a mladých z Roškoviec.

Komunitné centrum Človeka v ohrození, ktoré sa nachádza v segregovanej lokalite Roškovce od roku 2006, ponúka  deťom, mladým i dospelým pomoc, podporu i  priestor na rozvoj. Občas je však aj centrum, aj komunita pritesná a  energická duša mladého človeka sa jednoducho potrebuje vyvetrať, zmeniť prostredie, vyjsť von zo sveta každodenných povinností či problémov.

Kde si lepšie vyvetrať hlavu ako na horách? Spoznávanie prírody, budovanie vzťahu k ochrane životného prostredia a posilňovanie hodnôt sú základnými princípmi projektu a  pre deti a mládež, nielen zo segregovaného prostredia, sú veľmi dôležité.  Environmentálne cítenie by sme však u mladých ťažko budovali spoza stolov v komunitnom centre. Vyšli sme von. Najskôr do blízkeho okolia, kde sme sa počas prechádzok rozprávali o nebezpečenstvách vyhadzovania odpadu, čiernych skládok a znečisťovania vôd.  Neskôr sme absolvovali aj ozajstné túry, ktoré nám dali poriadne zabrať.

   

Na výletoch sa zídeme vždy dobrá partia a to, čo vidíme a zažijeme si nechceme nechať len pre seba. Doma ostáva stále veľa detí a mladých, ktorí sa aspoň takýmto spôsobom budú môcť dozvedieť o dôležitosti vzťahu k prírode ale aj o aktivitách v centre. Na výlety teda chodíme nielen s otvorenými očami, ale aj zapnutou kamerou a foťákom. Selfíčka síce majú svoje čaro, no pokiaľ sa budeme pozerať vždy len na seba, unikne nám veľa zaujímavostí, krásy ale aj varovných signálov.  O rizikách a dôsledkoch znečisťovania sa dozvedáme stále viac na prednáškach a diskusiách v komunitnom centre. Učíme sa vidieť veci v súvislostiach, rozumieť tomu, čo si prečítame o prírode v odborných knihách alebo na internete a využívať tieto zistenia aj v bežnom živote.  Všetok nahraný materiál, ktorý na výletoch zozbierame budeme začiatkom decembra spracovávať s profesionálom, ktorý nám vysvetlí ako vzniká film a čo všetko to zahŕňa. Spoločnými silami vytvoríme krátky dokument o prírode, jej krásach i jej znečistení.

Našim posledným výletom bola návšteva ekofarmy Odorica, kde sme sa  cez príbehy dozvedeli veľa zaujímavostí o vode, vzduchu a ekosystéme.  Hlad po vedomostiach zahnala diskusia po ktorej sme sa posilnili i na tele – malou ochutnávkou špecialít z farmy.  Naučili sme sa ako sa produkty na farme vyrábajú a sami sme si vyskúšali prípravu jogurtu, syra i pečenie chleba. Videli sme, ako sa dá produkovať  v súlade s prírodou a aký môže mať vnímavý prístup a tolerancia úžitok.

Dokumentárny film, ktorý bude výstupom projektu, pomôže verejnosti nahliadnuť na svet očami rómskych mladých.  Oni, ako tvorcovia, majú v procese možnosť poukázať na to, čo ich v oblasti ochrany životného prostredia i v ich vlastnom živote trápi i teší. Vďaka tímovej práci si zlepšujú nielen komunikačné a jemné zručnosti, ale zároveň budujú vzťahy v skupine. Vďaka projektu S kamerou cez hory sa postupne mení nielen ich vzťah k prírode, ale aj životný štýl.

Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore Fondu Karpatskej vandrovky Karpatskej nadácie.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie